Öncelikle Google AdWords nedir, ne için kullanılır ondan bahsedelim. Sonrasında da neden kullanmamız gerektiğinden bize ne gibi faydaları olduğunu anlatarak devam edelim.

Google Adwords; Google'ın sunduğu bir reklam modelidir. Bu reklam modeli ikiye ayrılır. Google Adsense ve Google AdWords olmak üzere. Peki, bunlar arasında ne fark var diye düşünüyor olabilirsiniz. Hemen açıklayalım. Google Adsense, yayıncılara yöneliktir. Google AdWords ise reklamını yayınlamak isteyen kişiler için.

AdWords, anahtar kelimeler mantığıyla ilerleyen bir yapıdan oluşur. Google arama motoruna yazdığınız bir kelime sizi aradığınız ürüne ve sayfaya ulaştırır. Bu sayede banner ve web sitenize reklamlar verebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için tek yapmanız gereken doğru anahtar kelimeleri kullanmak. Bir ürün satıyorsanız ürün kategorilerini mutlaka anahtar kelime olarak tercih edin. Daha sonra markalara göre x ürününü satın al gibi anahtar kelimeler oluşturun. Sonrasında potansiyel müşteriniz, sizin belirlediğiniz anahtar kelimeleri arattığında ürününüz ve web siteniz ile karşılaşabilsin.

Biliyorsunuz ki artık tüketicilerin büyük bir çoğunluğu internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. Çünkü tek bir tıkla ürüne sahip olmak çok daha kolay ve zahmetsiz. Öyle ki tüketiciler, istedikleri ürünü birçok ürünle de karşılaştırıp kolayca tercih yapabiliyorlar. Teknoloji bu kadar yaygın ve verimli kullanılırken siz neden hala Google AdWords kullanmayasınız ki?

O halde Google AdWords kullanmanın avantajlarından bahsedelim:

Hedef kitlenize ulaşmanız çok daha kolaydır. Belirlediğiniz anahtar kelimeler sayesinde reklam vermeniz daha basit. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerden istediğiniz verimi alamadığınızda değiştirip yeni kelimelerle reklamlarınıza devam edebilirsiniz.

Bütçenizi yönetmek ve kontrol etmek sizin elinizde. Reklamlarınızın verimli olup olmadığını aylık grafikler üzerinden takip edebilir. Ona göre farklı pazarlama alanlarıyla reklamlarınızı destekleyebilirsiniz.

Peki bu reklamlara ne zaman başlamalı?

Hemen başlamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü rakipleriniz çoktan Google AdWords kullanarak sizin önünüze geçti. Siz de bu arayı kapatmak için ne kadar hızlı olursanız o kadar iyi. Çok iyi bir reklam modeli olduğunu ve işinize yarayacağını düşünüyorsunuz ama nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız işin uzmanlarından destek alın.

Bırakın onlar, neyi nasıl yapmanız gerektiğini sizlere göstersin. Her gün reklamlarınızın takibini yapıp rakiplerinizi yakından incelesin. Aylık raporları, sizin ile paylaşıp nerede eksik kalındığına dikkat çeksin. Düzeltilmesi ve yenilenmesi gereken neler var ise bunları sizin için düşünsün. Fiziksel bir mekanınız veya işiniz ile uğraşırken internet reklamlarını düşünmek zorunda kalmayın.

Başarı örnekleri neler diyecek olursanız bir örnekte vermeden geçmeyelim. Hatta Nivea'nın neden Adwords kullanmayı tercih ettiğini sizin ile paylaşalım: "Nivea olarak tüketicilerimizle yalnızca market ve parfümeri raflarında değil, dijital dünyanın çok çeşitli kanallarında da buluşuyoruz. Bu kanallar arasında Google'ın oldukça kritik bir yeri var. Google, sadece ihtiyaca yönelik etkin hizmet çözümleri, gelişmiş ölçümleme ve raporlama araçları sunmakla kalmıyor, müşteri temsilcilerinin yapıcı yaklaşımları, her zaman işin içine koydukları akıl ve sağduyu ile bizim için kıymetli ve vazgeçilmez bir iş ortağı oluyor.

Siz de çağında gerisinde kalmamak için AdWords ve sosyal medya ağlarından faydalanın.

Diğer Yazılarımız

İçerik Pazarlamasında Başarının 5 Altın Kuralı

Online pazarlama dünyasının geldiği nokta göz önünde bulundurulursa, bu anlamda en dikkate değer ve önemli olgulardan birinin kuşkusuz bir biçimde İçerik (content) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E-ticaret Siteleri İçin Kurumsal Blog’un Önemi

Kurumsal Blog, bir firmanın hedef kitlesi ile buluştuğu, firmanın gidişatına dair anekdotlar verdiği, sektöründe olup, biten her türlü gelişmeyi duyurduğu, hedef kitlesinin hoşuna gidecek tarzda yayınlar yaptığı bir mecradır.