İşletmeler; önce mimari yapısı, sonra ekip ve sonrada çalışma koşulları ile değerlendirilirler. En basitinden şöyle düşünebilirsiniz; bir iş görüşmesine gideceksiniz. Önce ulaşım açısından size yakın mı uzak mı onu düşünürsünüz. Daha sonra görüşme yerinize ulaştığınızda işletmenin mimari yapısına odaklanırsınız. Görüşmeyi gerçekleştirirken ilginizi çeken nesneler var ise gözünüz ona takılır. Çalışma ortamı sizin için bir samimiyet sıcaklık oluşturuyor mu ister istemez bunu düşünürsünüz.

Bir işletme sahibi de o işletmeyi açmadan önce nasıl bir konsept oluşturmak istediğine odaklanır. Müşteri gibi empati yapar. Çevresine danışır mimar ve iç mimarlar ile görüşür. Önemli olan bir mekanı kurmak değil, o mekanı ilgi çekici kılabilecek tasarımı bulmaktır. Sunacağınız ürünün lezzeti, kalitesi, çalışanlarınızın ilgisi evet bunlarda çok önemli. Ama işletmeniz; müşterileriniz ve çalışanlarınız için bir sıcak ve samimi bir ortam yaratamıyor. Sandalyeleriniz, masalarınız konforlu değil. Mekan için de tercih edilen renkler birbiriyle uyumlu değil. İnsanlar oraya geldiklerinde kendilerini huzurlu, mutlu hatta öyle ki evinde gibi hissedemiyorsa bu büyük bir problem.

Konuyu daha da açmak gerekirse siz bir mekana gitmeyi düşündüğünüzde aklınızdaki kriterler nelerdir? Eğer yemek yemeye bir grup arkadaşınız ile gidecekseniz mekanın yemeklerinin lezzeti, ferahlığı ve büyüklüğünü göz önünde bulundurursunuz. Samimi bir ortam olmasını istemez misiniz? Siz de söylediklerimize katılıyorsanız eğer bir mekan açmayı düşünürseniz bunlara dikkat edin.

Şimdi de kahve sektöründe inanılmaz yükselişi yaşayan ve hiçbir zamanda yeri doldurulamaz gibi görünen Starbucks'tan söz edelim. Starbucks nasıl bu kadar gözde bir mekan oldu? Neden, kahve içelim mi denilince insanların aklına gelen ilk mekan?

Hadi bunun üzerine konuşalım. Starbucks kahvesine benzer kahveyi sunan birçok kahve zinciri var. Ama nedense Starbucks, hep bir adım önde. Mekanı tasarlarken sürdürülebilir bir tasarım olarak düşünülmesi, aydınlık alanların oluşturulması sadece avantajlardan birkaçı diyebiliriz. Self servis olması nedeniyle sizi rahatsız eden yok. İstediğiniz zaman kahvenizi, yiyeceğinizi alabilir istediğiniz kadar orada vakit geçirebilirsiniz. Bulunduğu konuma göre modern, samimi ve rahat koltuklar ile dizayn ediliyor.

Sürekli kendini yenileyen ürün çeşitliliği ile hediyelik eşyalar da satın alabiliyorsunuz. Ortam genel olarak ferah ve her zaman bir bahçe bölümü var. İçeride müşteriler ve çalışanlar arasında sorun yaşanma olasılığı minimumda.

Kablosuz internet ve samimi ortamıyla her zaman kendini bir adım önde tutmayı başarıyor. Hatta kablosuz internetten dolayı çok tercih edildiği her zaman dile getirilir. Ama sunumlarının sorunsuz ve mekanın verdiği rahatlık değil mi, sizi uzun bir kuyrukta bile beklemeye iten sebep…

Sonuç olarak hangi sektör için olursa olsun; iç tasarım, mimari, konfor ve samimiyet olmazsa olmaz. Eğer bu maddelerden eksik kalan bir şeyler var ise sorunlar yaşıyor olmanız çok normal. Bir sorun yaşıyorsanız çevrenizdeki iyi örnekleri daha  

Diğer Yazılarımız

İçerik Pazarlamasında Başarının 5 Altın Kuralı

Online pazarlama dünyasının geldiği nokta göz önünde bulundurulursa, bu anlamda en dikkate değer ve önemli olgulardan birinin kuşkusuz bir biçimde İçerik (content) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E-ticaret Siteleri İçin Kurumsal Blog’un Önemi

Kurumsal Blog, bir firmanın hedef kitlesi ile buluştuğu, firmanın gidişatına dair anekdotlar verdiği, sektöründe olup, biten her türlü gelişmeyi duyurduğu, hedef kitlesinin hoşuna gidecek tarzda yayınlar yaptığı bir mecradır.

Neden Google AdWords Kullanmalı?

Öncelikle Google AdWords nedir, ne için kullanılır ondan bahsedelim.Sonrasında da neden kullanmamız gerektiğinden bize ne gibi faydaları olduğunu anlatarak devam edelim.