Online pazarlama dünyasının geldiği nokta göz önünde bulundurulursa, bu anlamda en dikkate değer ve önemli olgulardan birinin kuşkusuz bir biçimde İçerik (content) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  

İçerik ve İçerik Pazarlaması son yılların yükselen trendi konumunda. İçerik üretimi her markanın kullanıcısını yakalaması ve etkileşime geçmesi için olmazsa olmaz bir faktör artık. Bunu gören ve Dijital Pazarlama planlarını içerik üretimi ve paylaşımı üzerine planlayan firmalar ise hedef kitleleri ile olan etkileşimlerini maksimize edebilmeyi başarmış firmalar haline geleceklerdir.

Peki, bu kadar önemli bir olgu olan içerik pazarlaması nasıl yapılıyor?  Ya da etkin bir içerik pazarlaması yapmak için bir markanın atması gereken stratejik adımlar hangileri şimdi bunlara sırası ile göz atalım…

 

Önce Hedef Kitlenizi Tanımalısınız

İçerik Pazarlaması'nda başarılı olabilmeniz için öncelikle hedef kitlenizin yani potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu çok iyi bilmeli ve tanımlamalısınız.  

Potansiyel müşterileriniz hangi zaman dilimlerinde sosyal medya kanallarında daha aktif olarak yer alıyorlar? Potansiyel müşterileriniz hangi sosyal ağı çok daha fazla kullanmaktalar? Hedef kitleniz iletişiminde nasıl bir dil kullanıyor? Hedef kitleniz hangi içeriğe daha fazla karşılık verip, etkileşime geçiyor, hangi içeriğe kayıtsız kalıyor? Bu gibi soruların cevaplarını net olarak verirseniz eğer, müşterilerinizi de son derece doğru bir biçimde tanımlamış olursunuz.

 

Hangi İçerik?

Potansiyel müşterilerinizin kimler olduğunu net bir biçimde tanımladınız ve buna uygun olarak içerik geliştirmeye başlayacaksınız. Burada da sormanız gereken soru; "Müşterilerimizin hangi tip içerikler ilgisini çekiyor?"

Bu sorunun yanıtına göre oluşturacağınız içerik tipi, size etkileşim anlamında ve içerik pazarlama stratejinizi doğru temeller üzerine oturtabilme anlamında son derece önemli bir konum sağlayacaktır.

Örneğin; hedef kitleniz daha çok görsel içeriklerle ilgileniyor ve bu tip içeriklere kayıtsız kalamıyor. O zaman sizler de görsel içerik üretimine ağırlık verip, görsel içeriklerin daha çok yer aldığı Instagram, Pinterest, Facebook gibi sosyal platformlarda daha fazla vakit geçirmelisiniz demektir.

 

Dağıtım Kanallarını Çok İyi Tespit Edin!

Hedef kitlenizi belirlediniz ve bu kitleye uygun içerik tipini baz alarak içerik üretmeye başladınız. Bu adımlardan sonra yapmanız gereken oluşturduğunuz ya da ürettiğiniz bu içeriklerin dağıtımını bir başka deyiş ile paylaşımını hangi mecralarda gerçekleştireceğinizi tespit etmektir. Örneğin hedef kitlenizin ilgisi doğrultusunda bir video içerik hazırladınız. Bu video içeriği paylaşacağınız mecrayı da son derece iyi bir biçimde tespit edebilmelisiniz ki geri dönüşüm olarak beklentileriniz doğrultusunda bir rakama ulaşabilesiniz. Video içeriğinizi Youtube gibi bu anlamda çalışan sosyal mecralarda paylaşmalı, kullanıcı kitlenizin bu mecralarda etkileşimini ölçümlemelisiniz.

 

Etkileşimi Ölçün!

Hedef kitlenize uygun içerik üretip, bu içerikleri doğru sosyal medya platformlarında paylaşıma tabi tuttunuz. Şimdi bu paylaşımlarınızın geri dönüşlerinin nasıl olduğunu yani hedef kitleniz ile aranızdaki etkileşimin ne gibi oranlarda seyrettiğini ölçümlemenize geldi sıra. Özellikle Google'ın bu anlamda geliştirdiği bir ölçümleme aracı olan Google Analytics, sizlerin yaptığı her paylaşımın hangi platformda, hangi demografik verilerle ne gibi tepkiler aldığını, içeriğinizin ne kadar süre ile izlendiğini, içeriğinize gelen trafiğin tamamının nerelerden sağlandığını gösterebilen son derece kullanışlı bir ölçümleme aracıdır. Bu anlamda Google Anlytics'ten yararlanabilirsiniz.

 

İçerik Pazarlama Tarzınızı Güncelleyin!

Ölçümleme sonucunda elde ettiğiniz bu verileri son derece iyi analiz edip, bir dahaki içerik pazarlama planlamanızda kullanabilmelisiniz. Verilerden sağladığınız bilgiler hem içerik pazarlamasının hem de dijital pazarlamanın ana öğelerinden biri olup, kendinizi güncellemeniz adına oldukça önemlidir. 

Diğer Yazılarımız

E-ticaret Siteleri İçin Kurumsal Blog’un Önemi

Kurumsal Blog, bir firmanın hedef kitlesi ile buluştuğu, firmanın gidişatına dair anekdotlar verdiği, sektöründe olup, biten her türlü gelişmeyi duyurduğu, hedef kitlesinin hoşuna gidecek tarzda yayınlar yaptığı bir mecradır.

Neden Google AdWords Kullanmalı?

Öncelikle Google AdWords nedir, ne için kullanılır ondan bahsedelim.Sonrasında da neden kullanmamız gerektiğinden bize ne gibi faydaları olduğunu anlatarak devam edelim.