Kurumsal Blog, bir firmanın hedef kitlesi ile buluştuğu, firmanın gidişatına dair anekdotlar verdiği, sektöründe olup, biten her türlü gelişmeyi duyurduğu, hedef kitlesinin hoşuna gidecek tarzda yayınlar yaptığı bir mecradır.

Her markanın kendisine ait bir kurumsal bloğu olması gerektiğini söylemek ile birlikte kurumsal bloğun kendisine sağlayacağı faydaları da net olarak bilmesinin, markası nazarında büyük bir avantaj olacağını kavramasının önemli olduğunu da ekleyebiliriz.

 

E-ticaret siteleri için oluşturulan kurumsal bloglar ise firmanın potansiyel müşterileri ile arasında bağ kurduğu, ürünlerini ve hizmetlerini tanıttığı, gerektiğinde sektöründen haberler ya da makaleler yayınladığı bir yayın organıdır.  Bir e-ticaret sitesi kurumsal bloğu ile hedef kitle iletişimini maksimize edip, web sitesinin varlığını net olarak bilmeyen potansiyel müşterilerini de bu vasıta ile kendisine çekme avantajına sahip olabilir. Bu yüzden her e-ticaret sitesinin kendisine ait bir kurumsal blog sayfasının olması hem çağı yakalayabilmek hem de hedef kitlesinin isteği doğrultusunda gelişmeler sunabilmek açısından oldukça önemlidir.

 

E-ticaret sitelerinin kurumsal blog sayfasına sahip olduklarında sağlayacakları avantajlar nelerdir? Sorusunun yanıtına geliyoruz.  

 

Web Sitesine Trafik Sağlama

Bir kurumsal blog sahibi olan e-ticaret sitesi, burada yayınladığı içerikler vasıtası ile web sitesine yani ana mecraya trafik sağlayabilir, hedef kitlesini kurumsal bloğu aracılığı ile ürün ve hizmet almaya yönlendirebilir.

 

Kurumsal Blog'da içerik üretirken amaç trafik çekebilmek ise birkaç önemli kritere de dikkat edilmeli ve bunlara uygun bir strateji izlenmelidir.

-    SEO (Search Engine Optimization) (Arama Motoru Optimizasyonu)

-    İçerik Tipi

-    İçerik üretiminde kullanılan üslup

-    İçerik konu başlıklarının hedef kitleye uygun seçilmesi

-    İçeriklerin düzenli olarak yayınlanma tarihlerinin seçimi

 

Hedef Kitle İle Bağ Kurma

Bir e-ticaret sitesi oluşturduğu kurumsal blog sayfasında yayınladığı içerikler ile hedef kitlesi ile arasında etkileşim yaratabilir, bağ oluşturabilir.

 

Müşteriye uygun içerikler üretebilen bir e-ticaret sitesi kurumsal blog sayfası, hem organik olarak potansiyel kullanıcısını çekebilir, hem de var olan kullanıcı kitlesi ile etkileşimini maksimize edebilmiş olur.

 

Şirket İçi İletişimi Güçlendirme

Kurumsal blog sayfasında yayınlanan şirket haberleri, şirkete dair gelişmeler, şirket içi çalışanlarından istenen içerikler ile şirket içi iletişim kuvvetlendirilebilir. Kurumsal blog sayfasında şirket çalışanlarının içerik üretmesi sağlanarak, düzenli yayınlar yaptırılabilir ve böylece çalışanların şirkete bağlılığı arttırılabilir. Sektörde Adından Söz Ettirebilme Bir e-ticaret sitesi, oluşturduğu kurumsal blog ile kendi sektöründe söz sahibi bir konuma gelebilir. Bu kurumsal blog sayfasında yayınlayacağı sektöre dair görüşlerini, çarpıcı bir üslup ile sunabilir, sektörün gidişatına dair kendi yorumlarını da ekleyebilir. Böylece kendi sektöründe sesini duyurmuş olabilir ve oluşturduğu kendisine ait mecrası ile görüşlerini açık bir dil ile paylaşabilir. E-ticaret sektörünün içinde bulunduğu olumlu-olumsuz durumlardan tüm sektörü haberdar edip, kendi ismini başarılı bir şekilde duyulabilir hale getirebilir.

Diğer Yazılarımız

İçerik Pazarlamasında Başarının 5 Altın Kuralı

Online pazarlama dünyasının geldiği nokta göz önünde bulundurulursa, bu anlamda en dikkate değer ve önemli olgulardan birinin kuşkusuz bir biçimde İçerik (content) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Neden Google AdWords Kullanmalı?

Öncelikle Google AdWords nedir, ne için kullanılır ondan bahsedelim.Sonrasında da neden kullanmamız gerektiğinden bize ne gibi faydaları olduğunu anlatarak devam edelim.